5 min
Wszystkim nam w Evolty bliskie są wszelkie wartości i postawy prowadzące do transformacji transportu w kierunku odpowiedzialności środowiskowej, zrównoważonego rozwoju, czyli do elektromobilność. Jako Evolty proponujemy elastyczne narzędzie rozwiązujące problem, jak w łatwy i prosty sposób zostać użytkownikiem tzw. elektryka. Wspomniane narzędzie daje możliwość korzystania z pojazdów na prąd, poznawania ich zalet i jednocześnie dopasowywania mobilności elektrycznej do indywidualnego (lub rodzinnego) modelu korzystania z samochodu. Przeczytaj poniższy tekst, a dowiesz się, dlaczego wynajem samochodu elektrycznego z EVolty jest świetnym wyborem.
Ogólnie rzecz biorąc samochód elektryczny ma wiele zalet, zarówno z indywidualnego punktu widzenia (człowieka-obywatela-kierowcy), jak i środowiska. Należą do nich:
Samochody elektryczne mają kilka istotnych przewag w porównaniu z samochodami napędzanymi silnikami benzynowymi lub wysokoprężnymi. Poniżej wymieniliśmy kilka z nich, tych najistotniejszych, które decydują o tym, iż przesiadka do samochodu elektrycznego jest uzasadnionym i korzystnym wyborem.
Opierając się na wynikach różnych badań opinii publicznej, można postawić tezę, iż obecnie większość z nas (odsetek ten jest różny w zależności od badania, ale średnio jest to około 2/3 respondentów) nie zdaje sobie sprawy z korzyści finansowych płynących z użytkowania samochodu elektrycznego. Wysokie, a sezonowo rosnące jeszcze bardziej, ceny paliw powodują, iż koszt pełnego baku co chwila bije swoje rekordy. W tym samym czasie koszt ładowania pojazdu elektrycznego – nawet z publicznego punktu ładowania – jest o wiele niższy. Co więcej pojazdy elektryczne są również tańsze w utrzymaniu i serwisowaniu. Realnie nawet o 30 proc., ponieważ samochody elektryczne nie posiadają silnika spalinowego, mają znacznie mniej ruchomych części, generalnie rzecz biorąc mają mniej elementów stanowiących potencjalne źródło usterek. Do tego wszystkiego dochodzą korzystne przepisy powodujące m.in., iż kierowcy pojazdów elektrycznych nie muszą płacić podatku drogowego, są zwolnieni z opłat za wjazd do centrum miasta, mogą parkować za darmo na wielu parkingach publicznych.
Pojazdy elektryczne charakteryzują się zerową emisją i mogą być całkowicie neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla (oczywiście jeśli są ładowane zieloną energią). I chociaż prawdą jest, że produkcja akumulatorów używanych w ich konstrukcjach sama jest generatorem emisji, to końcowy bilans wpływu na środowisko jest znacznie korzystniejszy niż wpływ jazdy samochodem z silnikiem spalinowym, a nawet hybrydowym. A ponieważ kwestia korzyści środowiskowych jest dość złożona, więc jeśli chcesz dowiedzieć się o tym więcej, przeczytaj nasz artykuł, w którym bardziej szczegółowo to wyjaśniamy i odpowiadamy na pytanie czy samochody elektryczne są ekologiczne.
Bez silnika spalinowego, bez skrzyni biegów, pojazd elektryczny zapewnia znacznie cichszą podróż. Zalety technologii napędu opartego na silniku elektrycznym powodują dynamiczniejszą, płynniejszą i przez to bezpieczniejszą jazdę. Pozostałe nowoczesne technologie użyte w konstrukcjach pojazdów elektrycznych, w tym multimedia, są źródłem większego komfortu kierującego. Szerzej o korzyściach z użytkowania samochodu elektrycznego piszemy na naszym blogu.
Ładowanie pojazdu elektrycznego jest generalnie proste. Można go ładować korzystając z jednego z setek punktów ładowania w Polsce lub z własnego domowego punktu ładowania. W ostateczności, jeśli masz zasilacz, możesz ładować samochód elektryczny korzystając ze standardowego gniazdka. To ostatnie rozwiązanie jest najmniej efektywne. Pełne naładowanie baterii zajmie około 30 godzin, w zależności od modelu (niedrogi domowy punkt ładowania przyspiesza prędkość nawet dziesięciokrotnie). Publicznie dostępne punkty ładowania, które najczęściej znajdują się na parkingach, przy supermarketach i na stacjach benzynowych w Polsce, miewają możliwość szybkiego ładowania, co powoduje, że naładowanie 80 proc. pojemności baterii zajmie zaledwie 20 minut.
Samochody kategorii EV różnią się parametrami, ale uśredniając pewne wartości (i po stronie parametrów, i po stronie taryf) można założyć, iż obecnie naładowanie akumulatora zapewniające przejechanie dystansu 400 kilometrów kosztuje: około 36 złotych (z publicznej stacji ładowania) lub około 12 złotych (z ładowarki domowej). Jak widać to ogromna oszczędność w porównaniu z kosztem napełnienia zbiornika zwykłym paliwem stałym.
Czynności składające się na bieżący serwis i dbałość o stan pojazdu nie różnią się znacząco od czynności, do których przywykliśmy korzystając z samochodów spalinowych. Konserwacja pojazdów elektrycznych jest prosta i zawiera:
Tak jak inne pojazdy, samochód elektryczny musi być co roku serwisowany przez mechanika posiadającego kwalifikacje obsługi pojazdów EV. W przypadku EVolty koszt serwisu jest już zawarty w abonamencie. Więcej informacji zawarliśmy w naszym artykule na temat kosztów korzystania z samochodu elektrycznego.
Utrzymanie i serwisowanie pojazdu elektrycznego nie jest droższe niż w przypadku jakiegokolwiek innego samochodu. Jedyną różnicą jest to, że musisz upewnić się, że mechanik obsługujący twój samochód elektryczny jest do tego uprawniony. Wraz ze wzrostem popularności pojazdów elektrycznych takie kwalifikacje nabywa coraz większa grupa mechaników. Najdroższym elementem pojazdu elektrycznego jest akumulator. Jeśli wystąpi jego usterka, wymiana może być kosztowna, chyba, że się do tego wcześniej przygotujesz. Wielu właścicieli pojazdów elektrycznych decyduje się na leasing baterii lub wykupienie polisy ubezpieczeniowej na pokrycie ewentualnych kosztów z tym związanych.
Nawet jeśli ceny paliwa drastycznie by spadły (na co się już nie zanosi), pojazdy elektryczne nadal byłyby zdecydowanie tańszym rodzajem transportu, niezależnie od tego, czy korzystasz z nich lokalnie, czy podróżujesz na dłuższych dystansach. Więcej o korzyściach finansowych możesz przeczytać w naszym artykule, który odpowiada na pytanie, ile kosztuje utrzymanie samochód elektryczny?
W 2021 roku co dziewiąty sprzedany samochód w Polsce był samochodem elektrycznym. Jednocześnie był to rok, w którym zarejestrowano więcej takich samochodów niż w latach 2016-2020 łącznie. Dynamika sprzedaży rośnie, przyszłość motoryzacji jest niewątpliwie elektryczna, ale są marki, które radzą sobie lepiej od innych. Które modele samochodów elektrycznych są obecnie w Polsce najpopularniejsze?
Obecnie najpopularniejszym samochodem elektrycznym w Polsce jest Model 3 Tesli. Z prawie 4 000 rejestracji w samym 2021 r. jest on również drugim najpopularniejszym samochodem dowolnego typu – w tym benzynowego. Tylko dlatego, że Model 3 jest najtańszym modelem Tesli, nie oznacza to kompromisów, z zasięgiem 360 mil i przyspieszeniem od 0 do 60 mil na godzinę w 3,1 sekundy.
Niezależnie od tego, czy szukasz małego, przestronnego samochodu o dużym zasięgu, czegoś z odrobiną luksusu, czy też dużego, mocnego i wytrzymałego samochodu rodzinnego, pojazdy elektryczne są tak samo zróżnicowane, jak modele benzynowe i wysokoprężne.
Pojazdy elektryczne są droższe w zakupie i zazwyczaj wymagają dużej wpłaty własnej (w przypadku finansowania), na którą wielu klientów nie może sobie pozwolić. Dodając do tego ubezpieczenie początkowe, zsumowane koszty mogą okazać się barierą w zakupie dla wielu potencjalnych konsumentów. Nie musisz jednak posiadać samochodu elektrycznego na własność, aby móc cieszyć się jego zaletami. Usługa oparta na subskrypcji, taka, jak oferowana przez nas w EVolty, daje ci możliwość, dzięki której jazda pojazdem elektrycznym staje się dostępna, ekonomicznie uzasadniona, efektywniejsza kosztowo i w ostatecznym rozrachunku tańsza. Zapewniamy ubezpieczenie, ochronę przed awarią, przegląd techniczny i serwis oraz brak konieczności wpłaty dużej kaucji. Oznacza to, że możesz czerpać korzyści z prowadzenia pojazdu elektrycznego bez żadnych szczególnych ograniczeń wynikających z budżetu czy kwestii administracyjnych.
Biorąc pod uwagę różne czynniki i okoliczności (także zakaz sprzedaży nowych samochodów spalinowych w 2035 r.) wydaje się, iż nadszedł właśnie właściwy moment na rozpoczęcie przygody z samochodem elektrycznym. Chcesz wypróbować samochód elektryczny, ale bez dużych kosztów początkowych? Dzięki EVolty wyruszysz w drogę w pełni ubezpieczonym i gotowym do jazdy autem, a wszystkie formalności załatwisz w 5 minut. Sprawdź dostępne samochody.